PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مدار واسط بین میکرو و هیتر برقی

nima93
12-08-2015, 14:45
با سلام خدمت همه دوستان
من میخوام یه هیتر برقی رو با روش pwm کنترل کنم ولی اصلا نمیدونم از چه مداری برای اعمال سیگنال کنترلی(موج pwm تولیدی) به هیتر استفاده کنم. ...هیتر تو ولتاژ 220ولت خانگی کار میکنه و سیگنال کنترلی (موج pwm ) در حدود 3 ولته!
لطفا هر کسی میتونه کمک کنه من باید تا اواسط شهریور این پروژه رو به استادم تحویل بدم.cry::cry::

alghasi
12-08-2015, 15:26
هیتر های صنعتی رو با تریستور یا تریاک کنترل میکنن.
هم میتونی با زاویه اتش گنترلش کنی هم زمانی .
چون حرارتیه میتونی pwm با فرکانس یک هرتز یا کمتر بزاری و استفاده کنی.

dariush_ab
12-08-2015, 15:45
با سلام خدمت همه دوستان
من میخوام یه هیتر برقی رو با روش pwm کنترل کنم ولی اصلا نمیدونم از چه مداری برای اعمال سیگنال کنترلی(موج pwm تولیدی) به هیتر استفاده کنم. ...هیتر تو ولتاژ 220ولت خانگی کار میکنه و سیگنال کنترلی (موج pwm ) در حدود 3 ولته!
لطفا هر کسی میتونه کمک کنه من باید تا اواسط شهریور این پروژه رو به استادم تحویل بدم.cry::cry::
سلام.
به نظر من هم استفاده از یک اپتو و ترایاک گزینه بسیار خوبی است.

alghasi
12-08-2015, 18:46
راستی حتما حواست باشه اگه pwm بدی حتما باید فرکانسش پایین بیاد چون 220 ولت ac هست. حتماً باید فرکانست کمتر از یک هرتز باشه. یا از روش زاویه آتش کنترل کنی.

nima93
12-08-2015, 19:00
ممنون که جواب دادید.
راستش من رشته ام سخت افزاره و تو قسمت کار با میکرو تقریبا خوب پیش رفتم ولی الان تو چگونگی اعمال این پالس کنترلی موندم(درباره اینا خیلی ضعیفم و اصلا کار نکردم)....این تریاک با برق شهری کار میکنه منظورم ac بودن برق شهری، یا اینکه باید به dcتبدیلش کنم؟؟؟؟
دقیقا چه قطعاتی باید استفاده کنم و اگه میشه نحوه ارتباطشون( شماتیک مداری) چه طوریه؟؟؟

alghasi
12-08-2015, 22:11
یه سرچ کوچیک میتونه اطلاعات خوبی بهت بده
یه نگاه به کاتالگ این ای سی بنداز
Opto triac moc3023

Error 403 (Forbidden)!!1 (You can see links before reply 8.805.7005.2-4j3j2j6j1.16.0....0...1c.1.64.mobile-gws-hp..7.20.2331.3.Fo825WePRVQ&rlz=1Y1XIUG_en__618__618)

nima93
13-08-2015, 00:09
سرچ زدم، فقط یه خورده گیجم کردن....من تازه کارم و دفعه اولمه با این جور مدارات میخوام کار کنم، و چون شهرستانم و میخوام قطعاتم سفارش بدم که برام بفرستن میخوام اول مطمئن بشم که قطعات درستی بگیرم که به مشکل نخورم چرا که زیاد وقت ندارم.
میخوام بدونم که ac بودن ولتاژ کاری هیتر و اینکه سیگنال کنترلی من 3 ولته(ولتاژ میکروarm ) نیاز به قطعه یا قسمت اضافه ای تو مدار راه اندازی مثل مدار زیر داره؟
این برا راه اندازی یه لامپه میشه برا راه اندازی هیتر از این استفاده کنم با توجه به جریانی که هیتر میکشه؟(البته مسئله دیگه اینکه در اینجا اپتو تریاک با 5 ولت تحریک شده)You can see links before reply

nima93
13-08-2015, 00:26
یه سوال دیگه:
میشه از ماسفت قدرت استفاده کرد؟؟اگه میشه چه جوری؟؟

alghasi
13-08-2015, 09:41
نتونستم عکسی که گذاشتی رو ببینم.
برای کنترل سیگنال قدرت ac بهترین گذینه تریستور و تریاکه.
برای تریاک دو تا مشخصه مهم داره برای این پروژه، اولی ولتاژ و دومی جریانشه . که خوب تو سایت جوان یا پایا نگاه کن یکی که جریان و ولتاژش بهت میخوره انتخاب کن. فکر کنم بالای 10 آمپر کارت رو راه بندازه
مورد دوم اپتو تریاک برای وردی تحریکش یه نوقاومت میزارن که جریان رو محدود کنه. اگه ولتاژش شما کمتر از چیزیه که تو مدار 5 ولتی دید، کمی مقاومتش رو پایین بیار.

alghasi
13-08-2015, 09:43
در مورد ماسفت،
اول اینکه ماسفت ها برای جریان dc خوبن نه ac
دوما ماسفت هایی که تحمل ولتاژ بالا رو داشته باشن از مدل vertical mosfet هستن و اونا دیگه درایوشون به این داحتی نیست.

nima93
16-08-2015, 14:12
این عکسی که نتونستید ببینید.
شماتیک یه مداره که برا کنترل یه لامپ ازش استفاده شده. به نظرم طبق گفته های شما این مدار برای کار من مناسب باشه (البته نگران جریان کشی زیاد هیترم!). نظر شما چیه اقای القاصی؟
You can see links before reply

Hesam1984
16-08-2015, 20:24
مدار شما درسته و جواب می ده. می توبی برای جریان کشی از هیت سینک برای ترایاک استفاده کنی و یا ترایاک قوی تر بگذاری.

alghasi
16-08-2015, 22:47
شماتیک یه مداره که برا کنترل یه لامپ ازش استفاده شده. به نظرم طبق گفته های شما این مدار برای کار من مناسب باشه (البته نگران جریان کشی زیاد هیترم!). نظر شما چیه اقای القاصی؟
سلام.
مدار درسته. اما تریاکش برای هیتر ضعیفه. چهار آمپره. کمه. هیتر حداقل فکر کنم 1000 وات میشه.
این تریاک برای حدود 500 وات مناسبه.
یه نگاه به شماره های بالاترش بندازین bt138 یا بیشتر.

dariush_ab
17-08-2015, 00:09
سلام مجدد.
من دقیقا از این مدار استفاده کردم به خوبی کار می کند.
برای جریان هم از ترایاکهای خفن که فاصله پایه هاش زیاده استفاده کنید به همراه هیت سینک.
مواظب هم باشید خودتون رو به برق ندید. اول با یک 12v ac تست کنید.
موفق باشید.

nima93
17-08-2015, 01:46
خیلی ممنون که جواب دادید.:wink:

amir27ba
21-02-2018, 18:40
سلام،دوست عزیز میتونید شماره ترایاکی که استفاده کردید رو هم بگید؟ یا سایتی چیزی بر انواع ترایاک