NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4235 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 17 از 17

موضوع: سوال در مورد رگولاتور ها

کاربر فعال mihman آواتار ها
    تشکر شده 164 بار در 121 پست

New سوال در مورد رگولاتور ها

سلام بر همه.میخاستم بدونم آیا موازی کردن رگولاتور ها اصولی هست؟؟؟آیا موازی کردن رگولاتور ها قواعد خاصی داره؟؟؟آیا این کار میتونه به افزایش جریان خروجی منجر بشه؟؟؟

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

سلام بر همه.میخاستم بدونم آیا موازی کردن رگولاتور ها اصولی هست؟؟؟آیا موازی کردن رگولاتور ها قواعد خاصی داره؟؟؟آیا این کار میتونه به افزایش جریان خروجی منجر بشه؟؟؟
    میگن که اصولی نیست رگولاتور ها رو موازی کرد ... ولی ما که انجام میدیم
    مثله همه کار های غیر استاندارد دیگه ای که انجام میدیم !

ولی برای این که جریان بیشتری بتونیم بگیریم راه حلش استفاده از مبدل های dc-dc و یا مبدل های سوییچینگ هستش که تلفاتش خیلی کمتر از رگولاتور هستش و جریان های بالاتری رو هم میتونه ارائه بده
    و عملا هم قیمته چند برابری هم نسبت به رگولاتور ها دارن

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

5. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما armstk برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط armstk نمایش پست ها
    میگن که اصولی نیست رگولاتور ها رو موازی کرد ... ولی ما که انجام میدیم
    مثله همه کار های غیر استاندارد دیگه ای که انجام میدیم !

ولی برای این که جریان بیشتری بتونیم بگیریم راه حلش استفاده از مبدل های dc-dc و یا مبدل های سوییچینگ هستش که تلفاتش خیلی کمتر از رگولاتور هستش و جریان های بالاتری رو هم میتونه ارائه بده
    و عملا هم قیمته چند برابری هم نسبت به رگولاتور ها دارن
    تشکر از توجه تون
    مهندس میخام بدونم که آیا باید قاعده خاصی را رعایت کرد.ببینید مدار من نباید حرارتش از یه حدی بیشتر بشه و همچنین اونجایی که مدار گذاشته میشه نیز تهویه مناسبی نداره.شما درست میفرماین که باید از رگولاتور سوییچینگ استفاده کرد ولی خوب قیمتش بالا هست.

آیا میتونید در مورد مبدلی dc به dc بیشتر توضیح بدین و یه شماتیک بذارین؟؟
    البته من خودم راحت تر هستم که رگولاتورها را موازی کنم (آخه میدونید اون موقع که رگولاتور ارزون بود 200 عدد برای یه کاری خریدم و الان 50 تاش برام مونده) ولی یه تست روی برد بورد گرفتم و 5 تا رگولاتور را باهم موازی کردم و به خروجی هم یه آرمیچر کوچیک وصل کردم.در این حالا 4 تا از رگولاتورها خنک مونده بود ولی یدونه به شدت داغ شده بود واصلا انگار تمام جریان موتور از همین رگولاتور میگذشت .با خودم گفتم شاید باید یه نکته ای را رعایت کرد که همشون به یه اندازه در جریان بار سهیم باشن.نظر شما چیه؟؟؟

7. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن cmuiran آواتار ها
    نام
    پیمان غلامی
    تشکر شده 966 بار در 553 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mihman نمایش پست ها
    با اجازه استاد بزگوار
    اقا اصولی نیست به این دلیل که شما اگه 2 تا رگولاتور با هم موازی کنین اگر ولتاژ یکی کمتر از دیگر باشه اونی که کمتر است به عنوان مصرف کننده ولتاژ را میگرد و رگولاتور گرم میشود
    اگه جریان 2 آمپری میخوای از رگولاتور قابلمه ای با هیت سینگ استفاده کنید
    به نام آن کسی که به من بال پرواز داد تا اوج بگیرم

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما cmuiran برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    تشکر شده 246 بار در 163 پست

بهترین راه برای جریان زیاد این هست که از یک رگولاتور و ترانزیستور استفاده کنید
    مدارش رو هم میتونید داخل دیتاشیت به صورت نمونه ببینید

11. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط mrm نمایش پست ها
    بهترین راه برای جریان زیاد این هست که از یک رگولاتور و ترانزیستور استفاده کنید
    مدارش رو هم میتونید داخل دیتاشیت به صورت نمونه ببینید
    مهندس در اینصورت به جای رگولاتور اون ترانزیستوری که شما فرمودین گرم میشه و تازه باید یه فکری به حال ترانزیستور گرم شده کنم.درست میگم؟؟؟

قا اصولی نیست به این دلیل که شما اگه 2 تا رگولاتور با هم موازی کنین اگر ولتاژ یکی کمتر از دیگر باشه اونی که کمتر است به عنوان مصرف کننده ولتاژ را میگرد و رگولاتور گرم میشود
    اگه جریان 2 آمپری میخوای از رگولاتور قابلمه ای با هیت سینگ استفاده کنید
    توی مدار ممکنه که برای لحظاتی نیاز بشه به جریان حدودا 1 آمپری.مثلا فرض بگیرین که برای مدت 2دقیقه بایستی سه تا موتور سروو بطور همزمان کار کنن.

در مورد رگولاتور قابلمه ای باید بگم که به علت کمبود شدید جا در مدار امکانش نیست.همین الان هم با توجه به اینکه بیش از 90 درصد قطعات بصورت smd کار شدن، جا محدود هست.و من قصد دارم که رگولاتور 5 ولت smd را موازی کنم.

من منظور شما را متوجه نشدم.مگه خروجی رگولاتور 5 ولت،ولتاژی غیر از 5ولته؟؟؟؟؟
    البته ممکنه که 4.8 باشه ولی هیچ وقت زیر 4.8 نشده.آیا منظورتون همین ولتاژهای در حد 0.1تا0.2 ولت هست؟؟؟؟؟

آقا شما فرض بگیرین که یه نفر هیچ راهی بجز موازی کردن رگولاتورها نداره.حالا برای اینکه عملکرد این رگولاتورهای موازی شده بهتر بشه چکار باید بکنه؟؟؟

کاربر فعال
    نام
    علی حاجی آبادی
    تشکر شده 237 بار در 155 پست

بله همین 0.1 یا 0.2 ولت تاثیر خیلی زیادی داره
    چون مقاومت خروجی رگولاتور ها بسیار پایینه. حتی اگر مقاومت خروجی رو 1 اهم فرض کنیم یعنی حدود 200 میلی آمپر داره دائم به صورت معکوس از یک رگولاتور می گذره و از اونجایی که این قضیه دائماً در حال انجام هست، رگولاتور اونقدر داغ میشه تا بسوزه.
    به هر حال دستگاه ساخته شده به این روش دوام زیادی نداره.

حالا اگر مجبور هستین من پیشنهاد می کنم که یک دیود شاتکی جریان بالا با خروجی هر کدوم از رگولاتورهای سری کنید تا حداقل جریان معکوس از رگولاتورهاتون رد نشه.

14. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما ali_h برای ارسال این پست سودمند:

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

خوب شد مهندس ترانزیستور رو یاد آوری کردن .....

دقیقا میشه از یک ترانزیستور تقویت کننده جریان استفاده کردش

شماتیک اصولی این مدار توی کتاب 304 مدار الکتور هستش , تویه نت هم سرچ کنی هستش

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

16. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما armstk برای ارسال این پست سودمند:

نقل قول نوشته اصلی توسط armstk نمایش پست ها
    خوب شد مهندس ترانزیستور رو یاد آوری کردن .....

دقیقا میشه از یک ترانزیستور تقویت کننده جریان استفاده کردش

شماتیک اصولی این مدار توی کتاب 304 مدار الکتور هستش , تویه نت هم سرچ کنی هستش
    مهندس اگه منظورتون همون مداری هست که توی دیتاشیت رگولاتور7805 برای افزیش جریاندهی ارایه شده،باید بگم که در مدار مذکور ترانزیستور به جای رگولاتور داغ میشه و من هم که گفتم شرایط طوری هست که امکان تهویه وجود نداره اما اگر مداری سراغ دارین که باترانزیستور جریان تقویت میشه و رگولاتور هم داغ نمیشه،خواهش میکنم شماتیکش را قرار بدین.من خودم هم می گردم ببینم چی میشه.

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

اگه ترانزیستور مدارتون داغ می کنه می تونید از یه ترانزستور جریان بالا استفاده کنید که در جریان های پائین زیاد داغ نمیشه.

مثلا خانواده ی bd برای این کار خوبن و اکثرا تا 1.5 آمپر جواب میدن بعضا 2 آمپر هم هستن. در اینصورت در جریان 1 آمپر زیاد داغ نمیشن و اگر هم زیاد داغ بشن نمی سوزن.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

19. تشکرها از این نوشته :

مدیرکل انجمنها Doloop آواتار ها
    نام
    حسين
    تشکر شده 3,086 بار در 1,371 پست

بهترین راه همونیه که مهندس علی گفت دیود سری کن امیدوارم حل بشه
    *** اللّهم عجّل لولیک الفرج ***

مدیر بخش STM32 sigma-mx آواتار ها
    نام
    سعید شریفیان
    تشکر شده 2,520 بار در 978 پست

از سری tip استفاده کن . مخصوص همین کارا هستن . مثل tip42c

22. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط sigma-mx نمایش پست ها
    از سری tip استفاده کن . مخصوص همین کارا هستن . مثل tip42c
    ببینید من از ترانزیستور TIP36استفاده کردم که فکر کنم15آمپری باشه.ولی وقتی از رگولاتور جریان 300 میلی آمپری میگیرم،ترانزیستور داغ میشه.حالا حسابش را بکنید اگه 1 آمپر جریان بکشم ترانزیستور خیلی داغ میشه.

در مورد دیود سری با خروجی رگولاتور ها هم امتحان کردم ولی باز هم یکی از رگولاتورها بیشتر از بقیه داغ میشه.
    یکی از دوستان پیشنهاد کرد که از ترانزیستور های سری BD استفاده کنم.سوال من اینه که آیا این مدل ترانزیستورها قدرتمند تر از tip36,tip35هستن؟؟؟؟

من از همه خواهش میکنم به سوال زیر یکم فکر کنن تا با کمک هم این مشکل را که حتی سایتهای خارجی هم نتونستن به من جوابش را بدن با هم و بصورت کاملا ملی(!)حلش کنیم :

سوال : راه تزریق جریان به یک گره بدون این که ولتاژ آن گره تغییر کند چیست؟؟؟؟؟

خب یکی از جوابها همینی هست که توی دیتاشیت رگولاتور ها هست یعنی استفاده از ترانزیستور گذر جریان(اگر اشتباه نکنم بهش میگن current pass transistor) که مشکل داغ شدن ترانزیستور را به همراه داره.

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سوال : راه تزریق جریان به یک گره بدون این که ولتاژ آن گره تغییر کند چیست؟؟؟؟؟
    سلام
    اصولا برای اینکه از یک گره جریان بشتری عبور کنه دو تا راه بیشتر وجود نداره :
    1- مقاومت موجود بین اون گره و نقطه ی صفر کمتر بشه
    2- ولتاژ موجود بین اون گروه و نقطه ی صفر بیشتر بشه .
    در واقع قانون اهم ( i=v/r ) همیشه برقراره
    در مورد دیود سری با خروجی رگولاتور ها هم امتحان کردم ولی باز هم یکی از رگولاتورها بیشتر از بقیه داغ میشه.
    در صورتی که مدار داخلی رگولاتور مورد نظرتون ( که در دیتاشیتش وجود داره ) رو مشاهده کنید ، میبینید که در طبقه ی خروجی اون یک ترانزیستور ( که معمولا به صورت دارلینگتون بسته شده ) قرار داره که اولین شرط برای هدایت اون کمتر بودن ولتاژ امیترش نسبت به بیسش هست .
    با قرار دادن رگولاتور ها به صورت موازی همانطور که دوستان گفتن رگولاتوری جریان خروجی رو تامین خواهد کرد که دارای ولتاژ کمتری نسبت به سایر رگولاتور ها باشه .
    یکی از دوستان پیشنهاد کرد که از ترانزیستور های سری BD استفاده کنم.سوال من اینه که آیا این مدل ترانزیستورها قدرتمند تر از tip36,tip35هستن؟؟؟؟
    شما از هر نوع ترانزیستوری که در این مدار استفاده کنید ، نهایتا به یک هیت سینگ نیاز خواهید داشت ، ترانزیستور مقدار توانی که روش افت میکنه رو به گرما تبدیل میکنه و هر چقدر مقدار این توان بیشتر باشه ، گرمای ایجاد شده بیشتر هست .
    p=(Vin-Vout)*I

25. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال
    تشکر شده 246 بار در 163 پست

فکر کنم دوستان یک نکته رو یادشون رفته و اون هم اینه که موازی کردن ترانزیستور ها ایرادی نداره ولی
    در مورد رگولاتور صادق نیست .
    عکس هم میتونه مفید باشه
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Untitled.jpg
مشاهده: 43
حجم: 47.5 کیلو بایت  

27. تشکرها از این نوشته :

نقل قول نوشته اصلی توسط 1nafar نمایش پست ها
    سلام
    اصولا برای اینکه از یک گره جریان بشتری عبور کنه دو تا راه بیشتر وجود نداره :
    1- مقاومت موجود بین اون گره و نقطه ی صفر کمتر بشه
    2- ولتاژ موجود بین اون گروه و نقطه ی صفر بیشتر بشه .
    در واقع قانون اهم ( i=v/r ) همیشه برقراره

در صورتی که مدار داخلی رگولاتور مورد نظرتون ( که در دیتاشیتش وجود داره ) رو مشاهده کنید ، میبینید که در طبقه ی خروجی اون یک ترانزیستور ( که معمولا به صورت دارلینگتون بسته شده ) قرار داره که اولین شرط برای هدایت اون کمتر بودن ولتاژ امیترش نسبت به بیسش هست .
    با قرار دادن رگولاتور ها به صورت موازی همانطور که دوستان گفتن رگولاتوری جریان خروجی رو تامین خواهد کرد که دارای ولتاژ کمتری نسبت به سایر رگولاتور ها باشه .

شما از هر نوع ترانزیستوری که در این مدار استفاده کنید ، نهایتا به یک هیت سینگ نیاز خواهید داشت ، ترانزیستور مقدار توانی که روش افت میکنه رو به گرما تبدیل میکنه و هر چقدر مقدار این توان بیشتر باشه ، گرمای ایجاد شده بیشتر هست .
    P=(vin-vout)*i

سلام.پس مهندس بهترین راه برای این کاری که من میخام انجام بدم (البته بجز رگولاتور سوییچینگ) به نظر شما چی هست؟؟؟ من قبلا هم عرض کردم که مدار قراره جایی قرار بگیره که امکان تهویه و گذاشتن هیت سینک وجود نداره.مثلا فرض بگیرید توی یه جعبه پلاستیکی کوچیک که این جعبه قراره داخل یه تانکر آب قرار بگبره و در واقع اگر رگولاتور ها بیش از حد داغ بشه ممکنه جعبه را آب کنه و ...

فکر کنم دوستان یک نکته رو یادشون رفته و اون هم اینه که موازی کردن ترانزیستور ها ایرادی نداره ولی
    در مورد رگولاتور صادق نیست .
    عکس هم میتونه مفید باشه
    مهندس ممنون از توجه تون.اما توی اون عکسی که گذاشتین ترانزیستورها موازی نشدن بلکه با آرایش زوج دارلینگتون قرار گرفتن.با این حال من این روش را هم قبلا امتحان کردم و باز هم ترانزیستورها داغ میشدن.در ضمن اخبار موثق دارم که موازی کردن ترانزیستور ها هم مثل موازی کردن رگولاتورها کار صحیحی نیست.

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست